תזונה נכונה לפי הרמב"ם

הרמב"ם בהלכות דעות כתב פרק מאוד פשוט שמדבר על כללים לבריאות נכונה. רוב הכללים מתאימים גם לימינו, ויכולים להיות הבסיס לתזונה נכונה. בחרתי מספר הלכות שבהם יש את הכללים הפשוטים והחשובים.

הלכה א – לעולם לא יאכל אדם אלא כשהוא רעב ולא ישתה אלא כשהוא צמא ואל ישהא נקביו אפילו רגע אחד אלא כל זמן שצריך להשתין או להסך את רגליו יעמוד מיד.

כמה פשוט ונכון, לאכול רק אם רעבים, ולשתות כשצמאים – ולא כי צריך.

 הלכה ב – לא יאכל אדם עד שתתמלא כריסו אלא יפחות כמו רביע משבעתו – לא להתפוצץ כשאוכלים, איך שמרגישים שבעים-לעצור, ולפי הרמב"ם להתרגל אפילו לאכול פחות רבע, ממידת השובע של האדם.

ולא ישתה מים בתוך המזון אלא מעט ומזוג ביין וכשיתחיל המזון להתעכל במעיו שותה מה שהוא צריך לשתות ולא ירבה לשתות מים ואפילו כשיתעכל המזון  – לא לאכול ולשתות יחד, הקיבה שלנו תעכל את האוכל יותר טוב אם נפריד נוזלים ומוצקים. אם צמאים בשעת האוכל – לשתות קצת.

ולא יאכל עד שיבדוק עצמו יפה יפה שמא יהיה צריך לנקביו – וכמובן , ללכת להתפנות לפני האוכל.

 הלכה ג – לעולם כשיאכל אדם ישב במקומו .. ולא יהלך ולא ירכב ולא ייגע ולא יזעזע גופו ולא יטייל עד שיתעכל המזון שבמעיו וכל המטייל אחר אכילתו או שיגע הרי זה מביא על עצמו חלאים רעים וקשים.

לאכול בישיבה ולא להסתובב בזמן האוכל או להתעסק בדברים אחרים, ולא לעשות מאמץ פיזי אחרי האוכל, כדי לתת זמן לאוכל להתעכל.

 הלכה יג – לעולם ישתדל אדם שיהיו מעיו רפין כל ימיו ויהיה קרוב לשלשול מעט וזה כלל גדול ברפואה.

כל זמן שהרעי נמנע או יוצא בקושי חלאים רעים באים.

מערכת העיכול היא צינור אחד ארוך שמתחיל בפה ונגמר בישבן, כדי לשמור על הבריאות צריך שכל הזמן תהיה תנועה, אנו אוכלים 3 פעמים ביום ולכן חשוב להתפנות 2/3 פעמים ביום, כדי לפנות מקום.

עצירות יכולה לגרום למחלות ולהרגשות רעות, ולא תמיד נוכל לקשר ביניהם. כאשר הצואה נשארת בתוך הגוף, היא תוססת ומפרישה רעלים שונים שנספגים בדם.

כדי להתגבר על הנטייה לעצירות – צריך להגביר פעילות גופנית, לשתות יותר ולאכול יותר אוכל מהצומח, כמו פירות , ירקות, קטניות, דגנים – וכל זה בהנחה שהם מלאים ולא מעובדים.

הלכה יד – ועוד כלל אחר אמרו בבריאות הגוף כל זמן שאדם מתעמל ויגע הרבה ואינו שבע ומעיו רפין אין חולי בא עליו וכחו מתחזק ואפילו אוכל מאכלות הרעים.

הלכה טו – וכל מי שהוא יושב לבטח ואינו מתעמל או מי שמשהא נקביו או מי שמעיו קשין אפילו אכל מאכלות טובים ושמר עצמו על פי הרפואה כל ימיו יהיו מכאובים וכחו תשש

ואכילה גסה לגוף כל אדם כמו סם המות והוא עיקר לכל החלאים  (אכילה גסה = אכילה מרובה ויתרה)

ורוב החלאים שבאים על האדם אינם אלא או מפני מאכלים רעים או מפני שהוא ממלא בטנו ואוכל אכילה גסה אפילו ממאכלים טובים הוא ששלמה אמר בחכמתו שומר פיו ולשונו שומר מצרות נפשו כלומר שומר פיו מלאכול מאכל רע או מלשבוע ולשונו מלדבר אלא בצרכיו.

 3 דרישות אומר הרמב"ם :

  1. להתעמל ולעבוד פיזית, אם אנו עובדי משרד היושבים על כיסא כל היום, אז פשוט ליזום פעילות ספורטיבית שיהיה בה מאמץ של זיעה.
  2. לאכול פחות מכדי שבעה.
  3. שהמעיים יהיו משוחררים – שנפנה את צרכינו 2/3 פעמים ביום.

וכל מי שלא שומר על שלושה כללים אלו, גם אם אוכל את האוכל הכי בריא בעולם, בסופו של דבר הוא ילך ויחלש.

הלכה יט – שכבת זרע היא כח הגוף וחייו ומאור העינים וכל שתצא ביותר- הגוף כלה וכחו כלה וחייו אובדים הוא שאמר שלמה בחכמתו אל תתן לנשים חילך.

כל השטוף בבעילה זקנה קופצת עליו וכחו תשש ועיניו כהות וריח רע נודף מפיו ומשחיו ושער ראשו וגבות עיניו וריסי עיניו נושרות ושער זקנו ושחיו ושער רגליו רבה שיניו נופלות והרבה כאבים חוץ מאלו באים עליו אמרו חכמי הרופאים אחד מאלף מת בשאר חלאים והאלף מרוב התשמיש לפיכך צריך אדם להזהר בדבר זה אם רצה לחיות בטובה ולא יבעול אלא כשימצא גופו בריא וחזק ביותר והוא מתקשה הרבה שלא לדעתו ומסיח עצמו לדבר אחר והקישוי בו כשהיה וימצא כובד ממתניו ולמטה וכאלו חוטי הביצים נמשכים ובשרו חם זה צריך לבעול ורפואה לו שיבעול לא יבעול אדם והוא שבע ולא רעב אלא אחר שיתעכל המזון שבמעיו ויבדוק נקביו קודם בעילה ולאחר בעילה ולא יבעול מעומד ולא מיושב …

 הזרע של האדם היא תמצית אנרגתית המלאה בכוחות החיים של האדם – וכל המפזר אותו ברבים, כוחו כלה

הלכה כא – וכל המנהגות הטובים האלו שאמרנו אין ראוי לנהוג בהן אלא הבריא

אבל החולה או מי שאחד מאיבריו חולה או מי שנהג מנהג רע שנים רבות יש לכל אחד מהם דרכים אחרים והנהגות כפי חליו כמו שיתבאר בספר הרפואות..

כשאדם בריא – מספיק לו כללים אלו של אכילה נכונה ולהקפיד על פעילות גופנית כדי שימשיך להיות בריא, אבל כשאדם כבר חולה – הוא זקוק לעזרה נוספת מקצועית.

פוסט זה פורסם בקטגוריה תזונה. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s